Розповімо, що робити, якщо телефон впав у воду, потрапив під дощ, що насамперед потрібно зробити в першу чергу, щоб зберегти його працездатність.

Назарій

Інженер-розробник, інженер сервісного центру

Порятунок утоплених телефонів, за статистикою, – одна з найпоширеніших проблем, з якою користувачі і власники різних апаратів звертаються в сервісні центри. З досвіду можу сказати, що найчастіше ця неприємність чомусь трапляється саме з власниками iPhone. У будь-якому випадку потрапляння великої кількісті рідини безслідно не проходить ні для жодного телефону (зараз ми, звичайно, не говоримо про моделі з суперзахистом).І якщо ваш телефон впав у воду, перше питання, яке виникне у вас, – що робити, щоб врятувати цінний гаджет і як змусити “потопельника” працювати, якщо він впав у воду і не включається?

Зміст

  • Що робити у першу чергу
  • Як видалити вологу
  • Після падіння в воду телефон працював, а потім перестав
  • Що робити, якщо не включається
  • Що робити, якщо став повільно працювати

Відразу скажу: ніяких гарантій вам не дадуть навіть в сервісному центрі. “Утопленика” фахівці просушать, підлатають, але обіцяти нічого і ніколи не будуть. У моєї подруги за півроку в унітазі потонуло два телефони. Один згинув майже безслідно (працює, але натискаються всі клавіші), другий полежав 2 місяці, включився і відмінно працює ось уже півроку. До речі, шкодити телефону можуть не тільки падіння у воду, але і сильна злива, бризги хвиль. Тому не варто ризикувати і розмовляти по телефону, навіть якщо ви прогулюється в дощ під парасолькою.

Що робити в першу чергу, якщо телефон впав у воду?

 1. Перше, що потрібно зробити, коли ви витягли телефон, – вимкнути його і постаратися дістати акумулятор. Сьогодні в більшості телефонів це зробити непросто. Але залишати батарею точно не можна – якщо струм продовжить йти по мікросхемах, контакти негайно будуть окислюватися і потім відновити телефон буде практично нереально. Вставляти акумулятор в телефон не можна як мінімум добу. А краще – не вставляти взагалі, поки або ви, або фахівці сервісу не розберуть його і не переконаються, що всі контакти в порядку. Навіть якщо телефон пробув у воді пару секунд, повірте, – непоправне вже сталося. Яким би не здавався міцним і не пропускає вологу корпус, у більшості сучасних телефонів це не так. Якщо тільки ви не є власником останнього iPhone з високим ступенем вологозахисту IP67 або IP68.
 
 2. Найголовніше – не починайте безладно натискати кнопки на телефоні, намагатися перевірити його працездатність. Вимикайте апарат, виймайте сім-карту і карту пам’яті, з рештою розберетеся пізніше. Якщо води в телефоні багато, постарайтеся потрясти їм знизу вгору, тримаючи від себе отвором, через яке може проходити вода.

Як видалити вологу з телефону, якщо він впав у воду?

Це перше, що потрібно потурбуватися, якщо ваш телефон намок або впав у воду. Якщо під рукою немає ніяких підручних засобів, покладіть телефон в рис або в сіль. Ці сипучі речовини допомагають абсорбувати зайву вологу. Звичайно, найкраще класти в них пристрій в уже розібраному вигляді, без батареї.
 
 Ще одна порада – покласти телефон в миску з спиртовою рідиною на 20-30 хвилин. Потім на добу залишити його в вимкненому стані. Спиртова рідина запобігає корозії і видаляє вологу.
 
 Також для вирішення цієї проблеми є спеціальні склади, хімікати, що виштовхують вологу – наприклад, FLUID 101/200. Вони продаються в магазинах радіотехніки. Цим складом потрібно акуратно побризкати на плату і залишити на деякий час. Також цей склад прибирає всі окислення. Але він має великий капілярний ефект, не можна, щоб він потрапляв на тачскрін або екран, так як він проникне в зазор між ними.

Погана ідея – класти телефон в холодильник. Ця порада має на увазі, що в морозильнику рідина замерзне, загроза контактам зникне, а відразу після вилучення телефон радять включити. Ось тільки в теплі лід знову розтане. Загалом, так краще з нещасним “потопельником” не експериментувати.
 
  Не потрібно також сушити телефон феном: якщо ви його не розібрали, то вода буде просто нагріватися, накопичуватися в важкодоступних місцях. А ще є ризик перегріти акумулятор.

Чому телефон впав у воду, працював, а потім перестав?

Ваш гаджет – пристрій який боїться води. Тому якщо ви дістали телефон і зраділи тому, що він працює, не сподівайтеся: це може тривати недовго. На платі гаджета розташовані дуже тонкі контакти, коли вода потрапляє на них, електричний струм все ще проходить, але під дією електричного струму і води йде процес окислення, хімічна реакція з руйнуванням контактів, а оскільки доріжки контактів дуже тонкі, то вони швидко покриваються корозією і зникає провідність або контакт просто роз’їдається. А так як контактів багато, виходить капілярний ефект, вода добре затримується на платі і її складно прибрати, провівши, наприклад, просто ваткою.
 
 Також в сучасних телефонах використовуються інтегральні мікросхеми(на кульках) , вони дуже щільно розташовані, в отвір також може потрапити вода і звідти її дуже складно вигнати, вона може привести до серйозного замикання.
 
 Найкраще від подібних проблем захищені iPhone – в них все мікросхеми залиті спеціальним складом, але так працює не у всіх телефонах.

Що робити, якщо телефон не вмикається?

Якщо після всіх проведених маніпуляцій телефон не включається, його доведеться показати фахівцям. На жаль, в сервісному центрі не дають гарантію на ремонт утоплених телефонів, також невідомо, у скільки обійдеться ремонт. У будь-якому випадку, якщо ви ще не випробували всі методи, тоді рекомендуємо розібрати телефон, щоб особисто переконатися, що наробила всередині вода. Наприклад, в телефоні Meizu від вологи просто відклеївся двосторонній скотч, на якому тримався акумулятор, після цього він вздувся ще й витіснив дисплей з корпусу. Так що в будь-якому випадку, щоб оцінити шкоду телефону від утоплення, його потрібно розібрати. Зробити це можна і самостійно, скориставшись послугами фахівців.

Що робити, якщо телефон став повільно працювати?

Це означає, що ви змогли ліквідувати наслідки потрапляння телефону в воду, але зробили це не до кінця. Або ж якісь контакти встигли окислитися, якісь схеми були порушені. Часто наслідком може бути також погана зарядка телефону або ж погана робота сенсорного екрану. Сенсори ємнісні, вони працюють за принципом зміни ємності між електродами. Коли ви торкатися пальцем до дисплея, між електродами змінюється електрохімічна ємність і пошкодження електродів порушує ці взаємозв’язки. В такому випадку також необхідно звернутися в сервісний центр або ж самостійно припаяти необхідні контакти на платі, повністю продзвонивши всю схему. В такому випадку шансів на виживання телефону досить багато. Проблеми можуть залишитися з сенсором. Часто перестають остаточно працювати частина букв або певні місця екрану.